Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Sıkça Sorulan Sorular

Giriş

 

SIK SORULAN SORULAR 

 

 
·         Pasaport aldıktan sonra nüfus cüzdanında (evlilik, boşanma, soyadı değişikliği, nüfus değişikliği vs.) değişiklik olması nedeniyle pasaportumu değiştirmem gerekir mi?
 
403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda kimlik belgesi olarak pasaport da sayılmaktadır. Buna göre vatandaşlarımızın hamili oldukları pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekmektedir.
Bu sebeple pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekmekte, pasaport yenilenmesi halinde pasaport seri numarası da değişmektedir.
Ayrıca, süresi bulunan pasaport yenilemelerinde sadece pasaport cüzdan bedelinin yatırılması yeterlidir.
 
·         Pasaportu kaybedilmesi halinde yapılacak işlemler nelerdir ?
 

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini için il ve ilçe pasaport müracaat  merkezlerine yurt dışında ise dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sadece pasaport cüzdan bedelini ilgili maliye birimlerine yatırmak suretiyle zayi ettiğiniz pasaportunuzda bulunan sürenin yeni alacağınız e-pasaporta aktarılması mümkün bulunmaktadır.

Bunun yanında, kayıp olan pasaportunuz için ayrıca ülkemizde kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

 
·         Eski pasaportumdaki yabancı ülkelere ait halen geçerliliği bulunan vizeleri kullanabilirmiyim bu eski pasaportumu yanımda taşıyabilirmiyim ?
 
Yeni pasaport almanız durumunda eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi tatbiki yapılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek tarafınıza verilebilmektedir.
Bu itibarla, yeni pasaportunuz ile iptal edilen eski pasaportunuzu aynı anda taşıyabilmeniz ve eski pasaportunuzdaki süresi bitmemiş vizeleri kullanabilmeniz mümkün bulunmaktadır.
 
·         Yeni tip elektronik pasaportuma çocuğumu işletebilirmiyim ?​
 

Bakanlığımızca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) belirlediği standartlarda e-pasaportlar 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren düzenlenmeye başlanıldığından, eski tip pasaportların verilmesi ile refakathanesine çocuk kaydettirme işlemlerine de son verilmiş olup, bu tarihten itibaren tüm pasaport müracaatları yeni tip e-pasaport müracaatı olarak alınmaktadır.

Bununla birlikte, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda bulunan “Elektronik pasaportlarda refakate kayıt işlemi yapılamaz, bu pasaportlar temdit edilemez ve müşterek e-pasaport düzenlenemez.” hükmü gereği yeni tip e-pasaportlarda da refakat işlemi yapılmamaktadır.​ 

 
·                    Pasaportumun yongalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Pasaport kapaklarının ön yüzünde yan taraftaki şekilde görülen uluslararası sembol bulunmaktadır. Bu sembol, pasaportunuzda kimlik ve pasaport bilgilerinizin saklandığı bir entegre devre ya da yonganın bulunduğunu ifade etmektedir. Bu sembolü, Pasaport okuyabilen özel cihazların bulunduğu tüm havalimanlarında ve sınır geçiş noktalarında görebilirsiniz.
·                    Pasaportlarda toplam kaç adet vize sayfası bulunmaktadır?
 
Umuma mahsus Pasaportlarda 57; hususi ve hizmet damgalı Pasaportlarda 25; diplomatik Pasaportlarda ise 24 adet vize sayfası bulunmaktadır.
·                    Hususi ve hizmet pasaport başvuruları ilçelerden de yapılabiliyor mu?
 
Hususi ve hizmet pasaportu başvuruları yalnızca İl Emniyet Müdürlüklerince kabul edilmektedir.
 
 
·                    Başvuru sırasında kimlik sayfasındaki isim önüne herhangi bir unvan yazılması mümkün müdür?
 
Kimlik bilgilerinde yalnızca MERNİS kayıtları esas alınmaktadır. Bu nedenle, bu bilgilerde değişiklik yapmak mümkün değildir.
 
·                    Pasaportta meslek hanesi bulunmakta mıdır?
 
Pasaportlarda meslek hanesi bulunmamaktadır.
 
·                    Pasaport üzerindeki kişisel bilgilerimi değiştirebilir miyim? Örneğin, adımı ya da doğum tarihimi değiştirebilir miyim? Bu konuda mahkeme kararı varsa ne olacak?
 
Üretildikten ve kişiselleştirildikten sonra Pasaport üzerindeki bilgiler değiştirilememektedir. Pasaport yongaları yetkili kişiler tarafından kullanılan özel cihazlar tarafından bir kez yazıldıktan ve şifrelendikten sonra salt okunur bir hale gelecek biçimde tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle kişisel bilgiler yongalara sonradan değiştirilemez bir şekilde yazılmaktadır. Bu nedenle, mahkeme kararıyla dahi olsa pasaportunuzdaki bilgilerinizi değiştirmek isterseniz yeni bir Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekecektir.
 
 
·                    Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde Pasaport için başvurabilir miyim?
 
Evet. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren Pasaportlar uygulamaya konulduğu için, dilediğiniz zaman Pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.
 
·                    Eski pasaportumun geçerlilik süresi Pasaportuma eklenecek mi?
 
Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz Pasaportunuza kanuni süreyi aşmayacak şekilde harçsız olarak aktarılacaktır.
 
·                    Eski pasaportumdaki geçerli oturum izni veya geçerli vizeyi yeni Pasaportum ile birlikte kullanabilir miyim?
 
Pasaportunuz size teslim edildiğinde, eski pasaportunuz usulüne uygun olarak iptal edilerek size iade edilmiş olacaktır. Genel itibari ile, iptal edilmiş eski pasaportunuzdaki geçerli oturum iznini veya geçerli vizeyi, bu izni veren makamların ülkelerine Pasaportunuzla birlikte yapacağınız direkt seyahatlerde kullanmanız yönünde bir sakınca olmadığı düşünülmektedir. Ancak, seyahatinizden önce, gideceğiniz ülke makamlarının bulunduğunuz ülkedeki temsilcilikleri ile irtibat kurmanız tavsiye edilmektedir.
 
 
 
·                    Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi?
 
Pasaportunuz, başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.
 
·                    Pasaportumun yongasında hangi bilgilerimin bulunduğunu nasıl görebilirim?
 
Bütün Pasaport başvuru ve teslim merkezlerine sınır geçişlerinde kullanılan Pasaport okuyucularıyla aynı işlevi gören cihazlardan yerleştirilmesi öngörülmektedir. Dileyenler Pasaportlarını bu cihazlarda okutarak yonganın içinde hangi bilgilerinin yer aldığını görebileceklerdir.
 
 • Ulusal Ulaşım Portalı
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Sayfası
 • Göç İdaresi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • Polis Akademisi Başkanlığı
 • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
 • Polis Bakım ve Yardım Sandığı
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Radyosu
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı